19 Eylül 2014 Cuma

Wattpad Kapak Tasarımı YapmaÖncelikle bu yazıyı okuyorsanız geçmiş olsun dileklerimle başlamama izin verin. Wattpad'e fena sarmışsınız demektir, durumunuz vahim. Sabah akşam Wattpad’de hikaye aramalar, okuyamayacağınızdan fazla hikaye depolamalar derken kendi hikayelerinizi yayınlamaya başlamışsınız. Şimdi işin en can alıcı kısmına, yani Wattpad kapak tasarımına geldiniz. Hemen konuya dalıyorum o zaman.

Wattpad kapak tasarımının ilk adımı, imaj seçimidir. Öncelikle yazdığınız hikayenin konusunu iyi yansıtabilecek bir temel imaj seçmelisiniz. Sonrasında bunun üzerinde oynamalar yaparak en ideal şekline getireceğiz. Anlattığınız hikayenin konusuyla alakalı bir imaj bulmaya çalışın. Örneğin Wattpad Genel Kurgu türünde bir aşk hikayesi yazmışsanız tutup da kapağına kurtadamlar koymak mantıksızdır. Okuyucu kapağa baktığında ne bekleyeceğini bilmelidir.

Kapak tasarımı aynı zamanda çekici olmalı. Birçok Wattpad okuyucusu yalnızca kapağa bakarak edindiği fikre göre hareket eder ve bir hikayeyi okuyup okumayacağına buna göre karar verir. O yüzden kapak kesinlikle fazlasıyla özenmeniz gereken bir konudur. Wattpad’deki binlerce hikaye arasında sizin kapak tasarımınız hemen dikkat çekmeli, okuyucu getirmelidir.

Değişik fotoğraflar bulabileceğiniz çeşitli siteler var imgur, creative commons, deviantart ve Flickr gibi, onlara bakabilirsiniz. Kişisel görüşüm, Wattpad okuyucularının büyük çoğunluğu genç kızlar olduğu için yakışıklı çocuk içeren fotoğrafların daha ilgi çekici olabileceği kanısındayım. Yalnız bir imaj bulurken telif hakları konusuna dikkat etmenizi öneririm. Yukarıda deneme amaçlı internetten rastgele bulduğum bir fotoğraf var. En aşağıda da o resmi ne hale getirdiğimi görebilirsiniz.

Fotoğrafı buldunuz, şimdi pixlr.com sitesine gidiyoruz. Pixlr Express işinizi görecektir. Seçip bilgisayarınıza kaydettiğiniz resmi yükledikten sonra işin eğlenceli kısmı başlıyor. Seçeneklerin hepsini uzun uzun anlatmayacağım, deneme yanılma yöntemiyle deney yapın biraz eğleneceksiniz. Sadece birkaçına değineyim: Adjustment/Crop ile fotoğrafı kitap kapağı olacak şekilde kırpabilirsiniz. Sonra en sağdaki Type ile yazı tipi seçip kitap adınızı üzerine yazabilirsiniz. Stickers kısmından çıkartma yapıştırabilirsiniz, neler var bir bakın. Borders'tan kenarlık ekleyebilirsiniz. Overlay'de epey güzel şeyler var, onları tek tek deneyin derim. Effect'te de rengiyle alakalı hoş değişiklikler yapabilirsiniz.

Yukarıdaki Undo ve Redo'nun işlevini tahmin edebiliyorsunuzdur zaten, yaptıklarınızı geri ve ileri alabiliyorsunuz. Sadece seçtiğiniz değişikliği beğendiyseniz eğer Apply demeniz, uygulamak istemiyorsanız ise Cancel demeniz gerekiyor. Bütün ayarları yapıp olmuştur dediğiniz zaman ise yine yukarıdaki Save butonu ile bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Bundan sonra da Wattpad'a girip kapağınızı yüklemek kalıyor.

Seçtiğim fotoğrafın son hali budur. Korkmanız gereken bir şey yok, Wattpad kapak tasarımı yalnızca biraz emek isteyen ama esasen kolay ve eğlenceli bir uğraştır. Herkese kolay gelsin!
2 yorum: