7 Kasım 2015 Cumartesi

Wattpad Okuyucu Artırma Sırları 1Her Wattpad yazarı yayınladığı hikaye popüler olsun, çok okunsun, bol bol oy ve yorum alsın ister. Ne var ki bunu başarmak sıkı bir çalışma gerektirir. Yayınladığınız hikayenin şu an popülerler listesinde yer alan birçok hikayeden iyi olduğunu ama hak ettiği ilgiyi alamadığını düşünüyorsanız okumaya devam edin. Wattpad okuyucu artırma sırları işinize yarayabilir.

Hikaye Başlığı


Öncelikle yazdığınız Wattpad hikayesinin başlığını seçerken çok dikkat etmelisiniz. Hem konunuza uygun, hem ilgi çekici bir isim bulmalısınız. Kitabın ismini okuyan okuyucu neyle ilgili olduğunu aşağı yukarı sezebilmeli, hiç değilse merak etmeli. Bir isme karar vermeden önce onu arama çubuğunda aratıp daha önce başka birinin hikayesinde kullanılıp kullanılmadığından emin olun. Wattpad’de aynı isimli bir hikaye daha paylaşmanızda teknik açıdan bir sıkıntı yok ama olumsuz geri dönüşler alabilirsiniz. Doğru ismi bulmak kesinlikle oturup uzun uzun düşünmeniz gereken bir şey.

Kapak Resmi


Kapak resmi, Wattpad okuyucu artırmanın her aşaması gibi inanılmaz özen isteyen bir kısımdır. Wattpad kapak tasarımıyla ilgili daha önce yayınladığım şu yazıyı okuyabilirsiniz. Bir kitabı kapağına göre yargılamamak lazım sözünü duymuşsunuzdur. Bu söz doğru olmakla birlikte ne yazık ki birçok okur kitap kapağından aldığı izlenime göre hareket eder. O yüzden göz alıcı, ilgi çekici ve kitabınızın konusuna uygun bir kapak tasarlamanız gerekir.

Hikayenin Özeti


Hikayeniz için muhteşem bir başlık seçtiğiniz, harika bir kapak yaptırdınız, okuyucular hemen tıklayıp hikayenizi okumaya mı başlayacak? Hayır. İsim ve kapak ilgilerini çektikten sonra Wattpad okuru konuya bakar ve okuyup okumamaya ona göre karar verir. Şunu hiç aklınızdan çıkarmayın: Wattpad’de milyonlarca hikaye var. Neden değerli vaktini sizin hikayenizi okumakla harcasın? Bu sorunun cevabını özet kısmında vermeniz lazım. Hikayenin özetini öyle yazmalısınız ki, hem kitabın konusu hakkında bilgi verecek, hem fazla detay vermeyip merak uyandıracak. Özet kısmını 200 kelimeden uzun tutmamak gerek. Ana karakterlerinizden ve genel konudan bahsedip bir de merak uyandırıcı bir detay ekleyebilirsiniz.

Yayın Sıklığı


Wattpad’de yayın sıklığı da özen göstermeniz gereken konulardan biridir. Hikayenizin tamamını bir günde yayınlamayın. Süreklilik uygulamaya çalışın. Hikayenin tamamı bitmiş dahi olsa bir yayın programı oluşturup ona göre hareket edin. Örneğin ilk 7 bölümü bir hafta boyunca her gün yayınlayabilir, daha sonra haftada iki bölüm yayınlayarak devam edebilirsiniz. Bir ya da birkaç gün belirleyip her hafta aynı gün yeni bölüm gönderirseniz okuyucularınız ne zaman beklemeleri gerektiğini bilirler.

İçerik


Teknik detayları oturttuk, gelelim içeriğe, yani hikayenin kendisine. Öncelikle üzerinde iyi düşünülmüş, dikkatli planlanmış, sağlam bir hikayeniz olması gerekir. Orijinal karakterlere, sağlam çatışmalara ve ne kadar popüler olsalar da klişelerden kaçınmaya ihtiyacınız var. Ayrıca dil bilgisi, imla, gramer gibi konulara da özen göstermeniz gerekir. Hikaye yazma ve Wattpad okuyucu artırma konularında ileride daha detaylı ipuçları vereceğim, blogu takip etmenizde yarar var.

ReklamWattpad okuyucu artırmak için hikayenizin reklamını iyi yapmalısınız. Bunun için sosyal medya hesaplarınızı kullanabilirsiniz. Fakat esas reklam Wattpad’de aktif olarak gelir. Başkalarının hikayelerini okuyun, iyi düşünülmüş güzel yorumlar yazın, hikayenize yazılan yorumlara cevap verin, diğer üyelerle iletişimlerinizde kibar ve arkadaş canlısı olun. Kısacası aktif bir Wattpad kullanıcısı olun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder